Najťažšie jazyky na svete
Cestovanie si vyžaduje najmä znalosť jazykov a možno pri ňom viac ako inokedy platí staré obľúbené príslovie: “Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.” Na svete sú však aj jazyky, ktoré sa učia len veľmi veľmi ťažko. Povedať, ktorý jazyk je najťažší, je veľmi zložité, pretože to vždy závisí od rodnej reči toho, kto sa učí daný cudzí jazyk.
Pre anglicky hovoriacich študentov je ťažká japončina, arabčina, ale aj ruština, poľština a slovenčina, pre iných je to napríklad maďarčina. Vo všeobecnosti sa za najťažší jazyk na svete považuje čínština, zaujímavosťou je, že aj samotní Číňania si to myslia o svojom jazyku. Pozrite si s nami jeden z rebríčkov, ktorý zostavila Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru.
1/ Čínsky
2/ Grécky
3/ Arabský
4/ Islandský
Islandský jazyk, ktorým hovoria len obyvatelia Islandu, patrí medzi staré germánske jazyky. Pre archaickú slovnú zásobu a starobylú gramatiku sa učí veľmi ťažko. Navyše sa niektoré hlásky vyslovujú spôsobom, ktorý nemá ekvivalent v iných jazykoch, takže, ak sa ho chcete naučiť, dá sa to len za pomoci kvalitných nahrávok nahovorených rodenými Islanďanmi alebo priamo na Islande.
5/ Japonský
6/ Maďarský a fínsky
Obidva jazyky majú nesmierne zložitú gramatiku, najideálnejšie je naučiť sa nimi hovoriť bez znalosti gramatických pascí. Systém rôznych prípon, ktoré úplne menia význam základných slov, je veľmi ťažký, podobne ako výslovnosť niektorých samohlások, ktoré sa v týchto jazykoch vyslovujú úplne inak ako v iných jazykoch.
7/ Francúzsky
Napriek tomu, že francúzština je oficiálnym jazykom v 29-tich krajinách, tento malebný jazyk je veľmi náročný. Samozrejme, znovu to záleží od človeka, ktorý sa ho učí. Ak hovoríte niektorým z jazykov ako je taliančina, portugalčina alebo španielčina, učenie bude prekvapivo jednoduché, pretože francúzština má s menovanými jazykmi veľa spoločného. Výslovnosť je však odlišná, má veľmi prísne pravidlá na základe pravopisu, ktorý je často založený viac na histórii ako na fonológii.
8/ Dánsky
Dánsko je krásna a prosperujúca krajina – dánština však patrí medzi najťažšie jazyky na svete. Spôsobuje to nielen fakt, že týmto jazykom hovorí len niekoľko miliónov ľudí, a že sa zvukovo líši od ostatných európskych jazykov, ale aj to, že písaný jazyk sa líši od hovoreného jazyka , čo je pre študentov tohto jazyka veľmi náročné.
Na záver najjednoduchšie jazyky:
Medzi jednoduché jazyky sa radia španielčina, angličtina a bulharčina. Na ich zvládnutie vraj stačí len 600 vyučovacích hodín. No, ako komu